היחידה לקרוהן וקוליטיס

מחלת מעי דלקתית הינה קבוצה של מספר מחלות  אשר בהן יש תהליך דלקתי, שסיבתו לא ברורה,  בדופן המעי.

שתי המחלות העיקריות בקבוצה זו הינן מחלת קרוהן (CROHN'S DISEASE) ודלקת כיבית של המעי (ULCERATIVE COLITIS). 

הסיבה למחלות אלו אינה ידועה לחלוטין. ההנחה המקובלת כיום היא יתכנו מספר מרכיבית התורמים להתפתחות המחלה – גנטיים, סביבתיים זיהומיים ועוד. חולים רבים מאובחנים בעשור השני והשלישי לחייהם, אך האבחנה תתכן בכל גיל.

הטיפול במחלות מעי דלקתיות הינו מהמורכבים ביותר ברפואה, וזאת עקב המנגנון הרחב של ההסתמנויות האפשריות, (במעי ובאברים אחרים), השלכות הטיפולים ותופעות הלוואי שלהם, וכן ההחלטה על צורך בהתערבות ניתוחית.

במרכז למחלות מעי דלקתיות בשערי צדק,  בהנהגתו של פרופ' ערן גולדין,  זוכים המטופלים לעבור הערכה וטפול על ידי צוות רב תחומי הכולל רופאים, דיטאנית, פסיכולוגית קלינית אחות מתאמת וכירורגים המתמחים בטיפול בחולים עם מלחות מעי דלקתיות. 

המבנה הייחודי של המערך הגסטרו-כירורגי  במרכז הרפואי שערי צדק, בו גסטרואנטרולוגים וכירורגים פועלים כצוות אחד בדיון על מקרים מורכבים ובקבלת החלטות טיפוליות מאפשר תהליך קבלת החלטות מושכלות, ומתן המלצה אחידה למטופל.

במסגרת המכון האנדוסקופי בשערי צדק, מבוצעות באופן שגרתי פרוצדורות מיוחדות לחולים עם מחלות מעי דלקתיות כגון הרחבה של היצרויות במעי והנחת תומכונים (STENT) למניעת היצרויות חוזרות, ביצוע בדיקות אולטרא-סאונד רקטאלי להערכת פיסטולות פרי-אנאליות ועוד.

בהיותו מכון גסטרו  מוביל בתחום מחלות המעי הדלקתיות, עם המטופלים מכל רחבי הארץ, מהווה המרכז למחלות מעי דלקתיות בשערי צדק אתר מרכזי למחקרים קליניים רבים בנושא, וכך, גם מטופלים אשר לא הגיבו לטיפולים עד כה, ואשר נמצאים מתאימים, יכולים להצטרף לניסויים הקליניים בתרופות ניסיוניות חדישות.

במסגרת המרכז למחלות מעי דלקתיות, פועלת מרפאה ייחודית ביותר בשם IBD-MOM, המטפלת בחולות עם מחלת מעי דלקתיות סביב הריונות ולידה. במסגרת מרפאה זו, המנוהלת על ידי דר' אריאלה שטרית (גסטרואנטרולוגית) ודר' סורינה גריסרו (גניקולוגית) ניתן לפנות בשאלות העוסקות לפריון, טיפול במהלך הריון והנקה, אופן היילוד (לידה ריגלה או ניתוח קיסרי) ועוד.

 

 

 לינק להתאמה למחקרים קלינים

 

 

 

חיפוש רופא