ניתוחים לפרוסקופים

 הכירורגיה הלפרוסקופית במחלות מעי דלקתיות:  גישה ניתוחית חדישה

אין ספק שהכירורגיה הלפרוסקופית מהווה מהפכה בתחום הכירורגיה הכללית, והתפשטה גם לתחומים כירורגיים נוספים, כגון: כירורגיית חזה,  גינקולוגיה, אורולוגיה וכירורגיית ילדים.
מדובר בשיטה ניתוחית חדישה, המאפשרת ביצוע של מרבית הניתוחים דרך כמה חתכים קטנים מאוד, בלי לבצע חתך ניתוחי ארוך לפתיחת הבטן כפי שהיה מקובל במשך עשרות שנים. המכשור המיוחד, מצלמות וסיבים אופטיים זעירים וטכניקות ניתוחיות חדישות, מאפשרים לבצע ניתוחים אלה בצורה בטוחה ויעילה.
עקב יתרונותיה הרבים הכירורגיה הלפרוסקופית מתפשטת במהירות לתחומים נוספים ולסוגי ניתוחים שרק לא מכבר נחשבו בלתי אפשריים לביצוע בשיטה זו. מדובר בפיתוח טכנולוגיה רפואית מרתקת שאת גבולותיה עדיין לא ניתן לצפות.

 

מהי כירורגיה לפרסקופית

 

כירורגיה לפרוסקופית הינה שיטה ניתוחית חדישה, המאפשרת ביצוע של מרבית הניתוחים דרך מספר חתכים קטנים מאוד בדופן הבטן , ללא צורך בביצוע חתך ניתוחי ארוך לפתיחת הבטן כפי שהיה מקובל במשך עשרות שנים. המכשור המיוחד, מצלמות וסיבים אופטיים זעירים וטכניקות ניתוחיות חדישות, מאפשרים לבצע ניתוחים אלה בצורה בטוחה ויעילה.עקב יתרונותיה הרבים, שיטת הכירורגיה הלפרוסקופית מתפשטת במהירות לתחומים נוספים ולסוגי ניתוחים שרק לא מכבר נחשבו בלתי אפשריים לביצוע בשיטה זו.

 

עקרונות הכירורגיה הלפרוסקופית

 

הכירורגיה הלפרוסקופית (Laparoscopic Surgery), או כירורגיה זעיר- פולשנית (Minimally Invasive), היא טכניקה חדישה שהתפתחה בעשור האחרון ומושתתת על העיקרון של החדרת סיב אופטי, הקשור למצלמה קטנה שמחוברת למסך טלוויזיה, וזאת במקום ביצוע חתך ניתוחי ארוך לפתיחת הבטן לשם ביצוע הניתוח המתוכנן. הסיב מוחדר דרך חתך של 5- 10 מ"מ באזור הטבור, בהמשך מוחדרים כמה צינורות הנקראים טרוקרים, גם הם בקוטר 10-3 מ"מ, שדרכם מוחדרים לחלל הבטן מכשירים מיוחדים שפותחו לטובת הטכניקה החדשה. באמצעות מכשירים אלה ניתן לבצע את הניתוח, כאשר המנתח רואה את הנעשה בבטן במסך טלוויזיה שאליו מחוברת המצלמה.

כדי ליצור חלל "עבודה" בבטן, מוזרם גז דו-תחמוצת הפחמן לניפוח הבטן במשך הניתוח, ובסיומו הגז נשאב החוצה. העקרונות הניתוחיים נשארו זהים לעקרונות בשיטת הניתוח הישנה, ושלבי הניתוח, היקפו, שיטות הכריתה וכו' נשארים זהים. לכן גם הוכחה השיטה כיעילה וכבטוחה לפחות כמו השיטה הרגילה, נוסף על יתרונותיה המשמעותיים שיפורטו בהמשך.

 

יתרונות הכירורגיה הלפרוסקופית

 

הפחתת הכאב לאחר ניתוח - הכאבים לאחר ניתוח נובעים בעיקר מהחתך הארוך בדופן הבטן. מאחר שבשיטה הלפרוסקופית מדובר בכמה חתכים קטנים מאוד יחסית לחתך הרגיל, יש הפחתה ניכרת בכאב וצמצום ניכר בצריכת התרופות משככות הכאבים.

קיצור משך תקופת שיתוק המעיים - בדרך כלל לאחר כל ניתוח בטן רגיל המעיים נכנסים לתקופת שיתוק הנמשכת בין ארבעה לשישה ימים. לאחר ניתוחים לפרוסקופיים משך תקופה זו היא 48-24 שעות בלבד. שתייה וכלכלה דרך הפה מתאפשרות רק לאחר חלוף תקופת השיתוק, ולכן לאחר ניתוחים לפרוסקופיים החולים בדרך כלל מתחילים לשתות ולאכול מוקדם יותר יחסית לניתוחים רגילים.

ניתוחים שניתן לבצע בשיטה הלפרוסקופית הניתוחים הראשונים שבוצעו בשיטה זו היו כריתת כיס מרה וכריתת תוספתן. בהמשך בוצעו ניתוחי בקע (שבר), כריתות גידולים ואיברים סולידיים, כגון טחול, כליה, יותרת כליה ולבלב, ניתוחים במערכת העיכול, ניתוחי ושט קיבה, מעי דק ומעי גס. בו בזמן התפשטה השיטה גם לתחומים אחרים, כמו כירורגיית חזה, כירורגיה גינקולוגית ואורולוגיה. ניתוחים לפרוסקופיים במחלות דלקתיות של המעיים - עקב מורכבותם של ניתוחים אלה, המיומנות והניסיון הנדרשים לביצועם גם בשיטה הרגילה, נכנסה הטכניקה הלפרוסקופית לתחום זה רק כמה שנים אחרי הניתוחים האחרים שצוינו. רק לאחר שהצטבר די ניסיון בניתוחים פשוטים יותר, ולאחר שחלה התקדמות טכנולוגית ופותחו מכשירים מיוחדים, התאפשר ביצוע הניתוחים במחלות דלקתיות של המעי.

 

ניתוחים לפרוסקופיים במחלות מעי דלקתיות

 

מחלת קרוהן כידוע, המחלה עלולה לפגוע בכל אורך מערכת העיכול ולעתים ליצור פיסטולות ( נצור) במערכת העיכול בין מעי למעי או בין מעי למערכת השתן, לעור ולחלל האחור-צפקי.

ברוב מצבים אלה ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי, אשר בדומה לניתוח רגיל יכלול: כריתה של החלק הנגוע, הרחבת מעי מוצר (Strictureplasty) כדי לחסוך בכריתה, מעקף לפי הצורך, תיקון נצורים - לרבות נצור למערכת השתן - וסקירה מקיפהשל יתר המעיים כדי לוודא שאין מקומות נגועים נוספים. כמו כן במקרים של מחלה קשה סביב פי הטבעת וצורך בסטומה, ניתן לבצע גם את ניתוח הסטומה בצורהלפרוסקופית.

הוצאת קטע המעי שנכרת מתבצעת דרך חתך קטן בדופן הבטן באורך 4-3 ס"מ .חתך קטן זה מהווה הבדל משמעותי יחסית לחתך הארוך הנדרש בדרך כלל לביצוע ניתוחים אלה בשיטה הרגילה.

דלקת כיבית של המעי הגס - במחלה זו יש לבצע כריתה שלמה של המעי הגס ויצירת מאגר (Pouch) מהמעי הדק הסופי המתחבר לפי הטבעת, בדרך כלל עם אילאוסטומיה זמנית. כל זה ניתן לביצוע בצורה לפרוסקופית, כאשר המעי הגס מוצא דרך חתך בשיפולי הבטן התחתונה (בדרך כלל מתחת לקו שׂער הערווה). דרך חתך זה ניתן לבצע גם את חיבור המאגר לפי הטבעת. מדובר בניתוח מורכב ביותר הדורש ניסיון ומיומנות, אך במרכזים המתמחים בנושא נותן תוצאות מעולות גם במעקב ארוך טווח.

 

מצבים שבהם לא ניתן לבצע ניתוחים לפרוסקופיים

 

כיום, לאחר צבירת ניסיון רב, אין כמעט הוראות-נגד מוחלטוֹת לניתוח לפרוסקופי. מיעוט המקרים שבהם לא ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי כולל בעיקר מקרים דחופים עם מצב זיהומי חריף עקב התנקבות המעי, שתיתכן במחלת קרוהן ולעתים נדירות בדלקת כיבית של המעי הגס. גם במצבים של חסימת מעיים חריפה, שאיננה מגיבה על טיפול שמרני, רצוי לא לבצע ניתוח לפרוסקופי עקב סכנת פגיעה במעי, אלא אם כן מדובר במרכז מנוסה בתחום. במרבית המקרים של חסימות או של דלקת מעי
חריפה נעשה ניסיון לטיפול שמרני בחולה, ל"קירורו" ולניתוחו בשלב מאוחר יותר, שבו ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי. בעבר נחשבו חולים, שכבר עברו כמה ניתוחי בטן, כבלתי מתאימים לשיטה הלפרוסקופית עקב הידבקות
בחלל הבטן. אולם בשנים האחרונות, עם צבירת ניסיון, ניתן לבצע ניתוחים לפרוסקופיים גם בחולים אלה בשיעור הצלחה גבוה.

 

לסרטון בנושא ניתוחים לפרוסקופיים

האגף הכירורגי בבית החולים שערי צדק

 

 

 

 

 

 

 

 

חיפוש רופא