לרפואה המודרנית כיום, יש מספר אפשרויות לטיפול במחלות הכוללות שינוי הרגלי חיים, טיפולים תרופתיים, התערבות ניתוחית ואחרות (כגון הקרנות, טיפולי אנגיו וכו').

במקרים רבים, ההחלטה באיזה טיפול לבחור היא פשוטה – למשל, בדלקת ריאות, מומלץ  טיפול תרופתי, בעוד שבדלקת בתוספתן (אפנדיציטיס)  הטיפול המומלץ הוא ניתוחי. יחד עם זאת, ישנן מחלות בהן אפשרויות הטיפול כוללות גם אופציות תרופתיות וגם אופציות ניתוחיות, ויש להפעיל שיקול דעת בהחלטה באיזו אפשרות לבחור. אחת הדוגמאות למצב שכזה הוא הטיפול במחלות מעי דלקתיות כגון מחלת קרוהן או קוליטיס.

בעבר, היה מקובל למצות כל אפשרות של טיפול תרופתי, ורק כאשר כל אפשרויות הטיפול השמרני נכשלו הומלץ על ניתוח. כיום, גוברת ההבנה כי בגישה למטופל עם מחלת מעי דלקתית לרופא יש "ארגז כלים" טיפולי, הכולל טיפולים תרופתיים, אנדוסקופיים וניתוחיים, ויש לבחור בכלי המתאים לכל מקרה לפי מאפייניו האישיים. פעמים רבות, גם כאשר נראה כי מדובר במחלה קשה מאד, ניתן עדיין להתגבר עליה באמצעות טיפול תרופתי מתאים ולהימנע מניתוח. מאידך, ישנם גם מצבים, בהם הטיפול הראשון המומלץ הוא ניתוחי, מבלי להתעכב על ניסיון טיפול תרופתי.

אחד המצבים המתסכלים ביותר למטופל, הוא קבלת המלצה סותרת בנוגד להחלטה על התערבות ניתוחית. מטופל אשר מקבל המלצות סותרות (להמשיך למצות ניסיון טיפול תרופתי מחד ובמקביל המלצה לניתוח דחוף ברושם לכישלון הטיפול), עלול להשאיר את המטופל עם ספקות בנוגע לכל החלטה שיקבל. 

המערך הגסטרו כירורגי בשערי-צדק נבנה בצורה ייחודית הנותנת מענה לנקודה זו בדיוק. בניגוד לחלוקה המסורתית, לפיה מקצוע הגסטרואנטרולוגיה מסונף לאגף הפנימי, במערך החדש בשערי  צדק פועלים הגסטרואנטרולוגים והכירורגים בשיתוף פעולה הדוק, ודנים במשותף על כל מטופל, וכך מוודאים שמתקבלת ההחלטה הטיפולית המתאימה ביותר עבורו, ונמנעים ממצב בו ניתנות המלצות סותרות. בנוסף, במסגרת המרכז למחלות מעי דלקתיות ניתנים גם טיפולים אנדוסקופיים כגון הרחבת היצרויות בשיטה אנדוסקופיות היכולים  לעיתים למנוע צורך בניתוח בטן. בנוסף, גם כאשר נכשל כל ניסיון תרופתי מקובל, מטופלי המרכז יכולים להצטרף למחקרים קליניים ולקבל טיפול בתרופות מחקר (במידה ונמצאים מתאימים), ועל ידי כך, אולי להימנע מניתוח. במידה וכן מוחלט על התערבות ניתוחית, המחלקה הכירורגית בשערי צדק מתמחה בניתוחים לפרוסקופיים לחולי קרוהן, ומהווה מרכז הפניה ארצי לניתוחים אלה. באם הינך במצב בו נשקלת התערבות ניתוחית, ניתן לתאם פגישה להתייעצות ולקבלת חוות דעת בנוגע לאלטרנטיבות אפשריות

 

להתאמה למחקרים קלינים