השרוול האנדוסקופי ה Endobarrier מהו?

השרוול האנדוסקופי- (ENDOBARRIER  (DJBL


הEndobarrier  הוא טיפול חדשני שאינו ניתוחי, אשר הוכח בניסויים קליניים כי הוא עוזר למטופלים להשיג בצורה בטוחה שליטה ואיזון ברמות הסוכר וכן ירידה במשקל בחולי סוכרת מסוג 2, בלי לבצע שינויים קבועים בגופם.
גישות ניתוחיות כגון מעקף קיבה, טבעת קיבתית וניתוח שרוול הם טיפולים שיכולים להיות  מאוד יעילים, אך כרוכים בסיכון לתופעות לוואי כבכול ניתוח גדול, וגורמים  לשינויים אנטומיים קבועים.
ה Endobarrier הוא שרוול מחומר פולימרי גמיש באורך 60 ס"מ, המושתל/מותקן  בחלק הראשון של המעי הדק, ומקובע על ידי תומכן לחלק הראשון של התריסריון.השרוול יוצר חציצה פיזית בין דופן המעי לבין המזון שנכנס למעי הדק ומונע ערבוב מזון עם מיצי הלבלב, המרה ואנזימי העיכול. הוא משנה את אופן התגובה של הגוף למזון , איזון מחדש של ההורמונים השונים,והוכח כמסוגל להוריד את רמת הסוכר בדם, לאזן את הסוכרת וכן לעזור לרדת במשקל.
טיפול זה מאושר ע"י משרד הבריאות לחולי סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר.
הטיפול אינו בסל.

כיצד ממקמים את ה Endobarrier וכיצד מסירים אותו?

מיקום ה  Endobarrier הוא הליך פשוט שאינו מצריך ניתוח או יצירת חתכים. הרופא ימקם את השרוול בעזרת אנדוסקופ העובר דרך הפה לחלק הראשון של המעי.הוא יתחיל לפעול מיד לאחר מיקומו. ה Endobarrier מתוכנן להיות מוסר בתום תקופת הטיפול, כעבור 12 חודשים. הסרת ה Endobarrier  מבוצעת בהליך אנדוסקופי קצר נוסף, ללא חתכים, הדומה להליך ההתקנה/השתלה. להליכים אין השלכות ניתוחיות על הגוף. משך זמן ההליך הוא בין 20-30 דקות, מתבצע בהרדמה כללית, ולעיתים נדרש מעקב באשפוז למשך 24 שעות.

מהי מידת היעילות של ה Endobarrier ?  

ה Endobarrier משנה את אופן התגובה למזון, אך מאפשר להמשיך לקבל את החומרים המזינים שאתם זקוקים להם. לאחר מיקומו, רוב המטופלים ירגישו ירידה בתחושות הרעב. זוהי אחת מדרכי הפעולה העיקריות שלו. עשויים להרגיש גם ירידה חדה ברמות הגלוקוז בדם. הירידה במשקל מתחילה כבר במהלך השבועיים הראשונים.
הטיפול והמעקב 
במהלך השנה, יש להישאר במעקב של רופא הסוכרת/משפחה,תזונאית מומחית, ויבדקו המדדים הבאים: 
-    משקל, לחץ דם ובדיקות מעבדה שיכללו: בדיקת סוכר, רמת HA1C, ספירת דם, פרופיל שומנים. 
-    יש לעקוב אחר ירידה בצריכת התרופות.

תופעות לוואי וסיכונים
הסיבוכים הנפוצים ביותר הם בחילה, הקאה וכאבים בבטן העליונה, שיכולים להימשך מימים בודדים עד לשבוע או אף שבועיים. במקרים נדירים יכולים להופיע דימום, חסימה בהתקן או תזוזה של ההתקן. עם הופעת תסמינים חריגים יש להיוועץ ברופא והוא יפנה אתכם לצורך הערכה, שכוללת בדרך כלל בדיקת אנדוסקופיה. יתכן שיהיה צורך להסיר את ההתקן ולסיים את הטיפול.

על היחידה האנדוסקופית