מ-א ועד ת' מילון מושגים לדרכי העיכול ולמחלות מעי דלקתיות 
 
אנטיביוטיקה
שם כללי למשפחה של תרופות אשר הינן בעלות פעילות כנגד חיידקים. במספר מחלות מסוימות, מיוחסת לטיפול האנטיביוטי גם השפעה נוגדת דלקת.
אנטי-TNF
TNF הינו חלבון המתווך תהליכים דלקתיים בגוף. במספר מחלות, ביניהן מחלות מעי דלקתיות (כגון מחלת קרוהן ודלקת כיבית של המעי) ניתן להשתמש בתרופה המעכבת את פעילותו של מנגנון זה.
אמינוסליצילאטים
משפחה של תרופות, הכוללת בין היתר תרופות כגון ראפאסל, סלאזופירין ואסאקול. משמשת לטיפול במחלות דלקתיות של המעי
אבצס
(מורסה) כיס המכיל מוגלה. פעמים רבות המורסה נובעת מסיבוך של זיהום מקומי. מרגע שמתפתחת מורסה בחלל הבטן  על פי רוב יש לנקזה ולהשלים טיפול אנטיביוטי.
אילאום
המעי הדק בגוף האדם מחלוק לשלושה חלקים. האילאום הינו חלקו השלישי המתחבר למעי הגס. חלקו הסופי – המעי הדק הסופי (TERMINAL ILEUM,) הינו אחד החלקים המעורבים ברוב המקרים של מחלת קרוהן.
אבני מרה
המרה הינה נוזל המופרש מהכבד, מתנקז דרך דרכי המרה אל התריסריון ומסייע לתהליכי העיכול והספיגה. באחוז ניכר של האוכלוסייה מתפתחות אבנים בכיס המרה, אולם במקרים רבים הן אינן גורמות למחלה ואינן דורשות התערבות מיוחדת. באחוז מסוים של האנשים עם אבני מרה עלולה להתפתח מחלה כתוצאה מחסימת הניקוז של כיס מרה או מחסימת דרכי מרה. מקרים אלו דורשים בדרך כלל טיפול אנטיביוטי, ניקוז דרכי מרה בגישה אנדוסקופית ואף כריתת כיס מרה.
אנוס
(ע"ע פי הטבעת) חלקה התחתון של מערכת העיכול, מכיל סוגרים המווסתים את פעולת הצואה. האנוס עלול להיות מעורב במספר מצבים פתולוגיים כגון התפתחות טחורים ובעיות בתנועתיות רצפת האגן.
אנדוסקופיה
פרוש המילה אנדו – פנים, סקופיה – הסתכלות. זהו שם כללי לבדיקה של דרכי העיכול באמצעות צינור המכיל מצלמה בקצהו. כיום הבדיקות האנדוסקופיות מתבצעות באמצעות צינור גמיש, ומחולקות לבדיקות אנדוסקופיות של דרכי העיכול העליונות והתחתונות
 
 
 
בארט (BARRETT'S )
מחלת הושט על שם בארט הינה מצב בו חלים שינויים ברירית הושט התחתון אשר בהמשך עלולים להוביל להתפתחות של גידולים ממאירים. במצבים אלה יש חשיבות למעקב מסודר
בדיקת בליעת באריום
בדיקת דימות (רנטגן) במהלכה הנבדק מתבקש לשתות חומר ניגוד ומבוצעים צילומי רנטגן. חומר הניגוד, הנקלט בצילומים, מדגים את תפקוד האיברים הנבדקים ואת תכונות הרירית.
בדיקת סקר
בדיקה המבוצעת באדם בריא, שלא במסגרת בירור לתלונה כלשהי. מטרת בדיקה שכזו הינה לגלות תהליכים פתולוגיים מוקדם ככל האפשר. דוגמא לבדיקת סקר הינה בדיקת הקולונוסקופיה או בדיקת הדם הסמוי לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.
בדיקה אנדוסקופית
פרוש המילה אנדו – פנים, סקופיה – הסתכלות. שם כללי לבדיקה של דרכי העיכול באמצעות צינור המכיל מצלמה בקצהו. כיום הבדיקות האנדוסקופיות מתבצעות באמצעות צינור גמיש, ומחולקות לבדיקות אנדוסקופיות של דרכי העיכול העליונות והתחתונות
ביופסיה
נטילת דגימה מרקמה ובחינתה תחת מיקרוסקופ. הפעולה מבוצעת לצורך הערכת תהליכים ברקמות אשר אינם תמיד ניכרים בהסתכלות בעין בלתי מזוינת.
(תסמונת) באד-כיארי
מצב בו יש הפרעה לניקוז הורידי של הכבד, בדרך כלל עקב חסימת כלי דם. במצבים אלה יש לברר את הסיבה להפרעה ובמקביל להחליט על הטיפול המתאים בהתאם למצבו של המטופל ורצונותיו.
גדוליניום
חומר הניגוד המשמש בבדיקות תהודה מגנטיות (MRI) כיום ידוע כי במקרים מסוימים של אי ספיקת כליות יש להימנע מחשיפה לחומר זה מחשש להתפתחות תופעות לוואי
גאסטריטיס
(במקור gastritis) מצב של דלקת ברירית הקיבה. מצב זה יכול להיות חריף או כרוני ועלול להיות מלווה בהיווצרות כיבים ודימומים במערכת העיכול.
ג'ג'ונום
המעי הדק מחולק לשלושה חלקים, התריסריון, הג'ג'ונום והאילאום.
גידול
שם כללי למצב בו יש עליה ממוקמת  בנפח של רקמה מסוימת. גידול יכול להיות שפיר או ממאיר.
גנטיקה
מדע העוסק בהעברת התכונות התורשתיות מדור לדור. במערכת העיכול קיימות מספר תסמונות להן חשיבות לסיפור המשפחתי, ולעיתים באמצעות אבחון נכון ומעקב מסודר ניתן להגיע לאבחון מוקדם ולטיפול במועד
דלקת
תגובה בלתי ספציפית של הגוף לנזק. תגובה דלקתית יכולה להופיע בתגובה לזיהום, אך לעיתים מופיעה גם ללא זיהום. ישנם מחלות מסוימות בהן מתפתחת תגובה דלקתית  ללא סיבה בהן מערכת החיסון של הגוף תוקפת את רקמות הגוף עצמו (מחלות אוטו-אימוניות)
דלקת כיבית של המעי(UC)
מחלה דלקתית שסיבתה אינה יודעה המערבת את רירית המעי הגס באופן רציף והמשכי.
דרכי מרה
המרה הינה נוזל המיוצר על ידי הכבד ומופרש אל התריסריון לסיוע בתהליכי העיכול והספיגה. המרה מנוקזת מהכבד באמצעות צינורות ניקוז המעבירים את המרה לכיס המרה ומשם אל התריסריון.
דליות
כלי דם אשר מורחבים באופן פתולוגי במצבים של עליה בלחץ הדם במערכת השער (הפורטאלית). כלי דם אלה מופיעים פעמים רבות בוושט במצבים של מחלת כבד מתקדמת (שחמת). לעיתים עלולים לגורם לדימום  לדרכי העיכול
דם סמוי
סוג של בדיקת סקר המשמש לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. טרם היצוע הבדיקה יש לברר את ההכנות הדרושות (כלכלה, טיפול תרופתי)
הליקובקטר פילורי
חיידק המצוי בקיבה של אנשים רבים. בחלק מהם, הוא עלול לגרום להתפתחות מחלת כיב פפטית בקיבה. במקרים מסוימים, זיהום בחיידק עלול להוביל לסיבוכים כגון התפתחות  גידולים בדופן הקיבה.
היצרות בדרכי העיכול
מערכת העיכול בנויה בצינור ארוך שלאורכו מבוצעים תהליכים שונים כגון  פירוק ועיכול של המזון הנאכל , ספיגת תוצרי הפירוק מחלל המעי לגוף והפרשה של חומרים שונים לתוך חלל המעי. במחלות שונות עלולה להיווצר היצרות המקטינה את חלל צינור מערכת העיכול בדרגות שונות עד כדי חסימה מלאה. הצירויות שכאלו עלולות להיווצר כסיבוך של תהליכים דלקתיים, גידולים ולעיתים מנובעים מלחץ חיצוני של מבנים שכנים על איברי מערכת העיכול. הטיפולים האפשריים להיצרות של מערכת העיכול כוללים טיפול שמרני, תרופתי, הרחבה אנדוסקופית ולעיתים יש צורך בהתערבות ניתוחית.
השקה
לאחר ביצוע כריתה ניתוחית ל חלק מצינור מערכת העיכול יש צורך בחיבור שני החלקים הנותרים, זוהי ההשקה. לעיתים, במיוחד כאשר הכריתה הניתוחית נעשית תוך כדי ניתוח דחוף מבוצע ניקוז זמני של תוכן הצינור דרך דופן הבטן (סטומה) וזאת כדי לגשר על פרק הזמן שיידרש לרקמות להחלים, אז ניתן יהיה להשלים את ההשקה.
החזר קיבתי ושטי
החזר (רפלוקס – REFLUX) הינו מצב של מעבר תוכן מהקיבה לוושט (בניגוד לכיוון התנועה הרגיל). הדבר עלול להיות מלווה בתחושה של "כמעט הקאה" ולפגוע משמעותית האיכות החיים.
הדבקויות
לעיתים, לאחר מצבים דלקתיים בחלל הבטן או לאחר התערבות ניתוחית עלולות להיווצר שרכות או מחיצות סיביות  בתוך חלל הבטן אלו הן ההידבקויות. הדבקויות יכולות להיות חסרות משמעות, אך בחלק מהמטופלים עלולות לגרום לסיבוכים כגון חסימות מעי.
ושט
חלק ממערכת העיכול, איבר צינורי שתפקידו להעביר מזון מחלל הפה אל הקיבה. הוא הינו איבר העובר בשלושה מדורים שונים בגוף האדם – צוואר, חזה ובטן.
וידאוקפסולה של המעי
בדיקה המבוצעת על ידי בליעת גלולה המכילה מצלמה ומשדר. הגלולה נעה לאורך מערכת העיכול תוך ביצוע צילומים חוזרים אשר נקלטים על ידי מקלט הנישא על ידי הנבדק. חשיבות הבדיקה היא ביכולתה להדגים את רירית המעי הדק, אשר אינה זמינה לבדיקה במהלך בדיקה אנדוסקופית רגילה.
וירוס
ראה נגיף
זיהום
(infection) מצב בו גורם מחולל מחלה (למשל נגיף, חיידק או פטריה) נמצאים במדור בו אינם אמורים להיות וגורמים למחלה
חיסון
טיפול הניתן כמניעה ראשונית, ונועד למנוע התפתחות של מחלה בהמשך. לחיסונים חשיבות גדולה בקרב מטופלים המיועדים לטיפול בתרופות המדכאות את מערכת החיסון.
חוקן
טיפול הניתן דרך פי הטבעת במטרה להביא לריקון חלקו הסופי של המעי הגס
טשטוש
מילה המשמשת לתיאור הפעולה הנעשית לצורך הרדמה חלקית של המטופל, במסגרת בדיקה אנדוסקופית שגרתית. במכוני אנדוסקופיה שונים קיימת מדיניות שונה לביצוע הטשטוש, אולם ככלל מטרתו להפחית את הכאב והחרדה הכרוכים בפעולה. במקרה של מטופלים בעלי מחלות רקע משמעותיות או לחילופין במקרים של אי סבילות קשה לבדיקה יתכן ויהיה צורך בביצוע הבדיקה תחת הרדמה עמוקה יותר בסיוע מרדים.
אנטיביוטיקה
טיפול שניתן במצבים של זיהום חיידקי. במקרים מסוימים, לטיפול האנטיביוטי מיוחסות גם השפעות אנטי דלקתיות.
יתר לחץ דם פורטאלי
(portal hypertension). הדם המתנקז ממערכת העיכול העובר ראשית דרך הכבד בטרם יתמזג עם שאר הדם הורידי. מערכת זו נקראת מערכת שער (באנגלית – מערכת פורטאלית). במצבים של מחלת כבד כרונית עלולה להתגבר ההתנגדות לזרימת הדם במערכת זו ונוצר יתר לחץ דם פורטאלי. דבר זה עלול להוביל לכך שכלי דם קטנים ייעשו גדושים ולעיתים בולטים לחלל הושט והקיבה (דליות) ועלולים להוביל לדימום). בנוסף, עלולה להתקבל הצטברות של מים בתוך חלל הבטן עצמו (מיימת).
כבד
האיבר הפנימי הגדול ביותר בגוף. דם המתנקז ממערכת העיכול מגיע ראשית אל הכבד בטרם מתמזג על שאר הדם הורידי וזאת לצורך סינון וספיגה של חומרים שונים. בנוסף הכבד מפריש את מליח המרה הנגרים בגיס המרה ומופרשים למעי הדק לסיוע בתהליכי העיכול. לכבד תפקיד חשוב בסינון חומרים שונים מזרם הדם ועלול להיפגע מטיפולים תרופתיים שונים, זיהומים ויראליים מחלות מטבוליות ועוד.
כיס מרה
כיס המרה הינו איבר אוגר את נוזל המרה, המופרש הכבד עד להפרשתו לחלל המעי.
כיב
כיב, המכונה לעיתים אולקוס (ULCER) הינו מצב בו יש פגיעה בשלמות הרירית המצפה את איברי מערכת העיכול. כיבים עלולים להיווצר כתוצאה ממחלות דלקתיות, מטיפול תקופתי או מזיהומים שונים. כיב יוכל להיות לחלוטין א-סימפטומטי או לחילופין לגרום לכאב, דימום והתנקבות האיבר בו הוא נמצא.
לבלב
איבר בלוטי של מערכת העיכול המפריש חומרים גם לחלל המעי עצמו וגם לזרם הדם. הלבלב אחראי על הפרשת מיצי עיכול וכן הורמונים שונים כגון אינסולין, המווסת את משק הסוכר בגוף.
לפרוטומיה
ניתוח במהלכו מתבצעת פתיחה של חלל הבטן.
לפרוסקופיה
ניתוח המבוצע באמצעות מספר נקבים בדופן הבטן באמצעותם מוחדרים כלי הניתוח ומצלמה המאפשרים ביצוע ניתוח בטני ללא פתיחה מלאה של חלל הבטן
מעי דק
חלק ממערכת העיכול, נמצא בין הקיבה והמעי הגס. עיקר תפקידו בספיגת חומרים מזון
מעי גס
חלק ממערכת העיכול, נמצא בין המעי הדק ופי הטבעת – עיקר תפקידו בספיגת מים מתוכן המעי.
מחלת כיב פפטית
דלקת כרונית ברירית הקיבה (גסטריטיס) עלולה לנבוע ממספר סיבות. השכיחה בהן היא זיהום כרוני בחיידק בשם הליקובקטר פילורי הגורם לתגובה דלקתית בדופן הקיבה. מחלה זו יכולה להיות א-סימפטומטית או לחילופין לגרום לכיבי ולכאבי בטן, לדימוים ואף להתנקבות איבר. במקרים מסוימים דלקת כרונית מסוג זה עלולה להוביל להתפתחות גידולים בדופן הקיבה.
מנומטריה
בדיקה של מדידת לחצים. המדידה מבוצעת במערכת העיכול במקומות בהם ישנם סוגרים כגון הסוגר הוושטי התחתון ובפי הטבעת
מחלת קרוהן
מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול, אשר פוגעת בעיקר במעיים, אך יכולה לפגוע בכל רקמה במערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב מופיעה באנשים מהעשור השני עד העשור הרביעי לחייםהטיפולים הקיימים אינם מרפאים את המחלה, אלא בעיקר מדכאים את הסימפטומים
נוגדנים
חלבונים אשר מכילים איזור משתנה המותאם לקשירה של חומרים שונים ואזור קבוע המשמש להתקשרות עם מרכיבים של מערכת החיסון ולהפעלת לאחר קשירת החומר אליו היו מיועדים. ישנם מספר סוגים של חלבונים בגוף האדם השונים זה מזה במבנה ובתפקוד. כיום, ישנן תרופות הבנויות כנוגדנים, המיועדות לתקוף מולקולות ספציפיות.
נגיף
(באנגלית – VIRUS) צורת חיים החסרה יכולת עצמאית לרבייה. עבור בני אדם, נגיפים הינם מחוללים של מחלות רבות החל מצינון פשוט, דרך צהבת נגיפית (HBV, HCV) ונגיף הכשל החיסוני הנרכש (HIV)
סיגמואיד
sigmoid colon) חלק מהמעי הגס, ממוקם בין המעי היורד לרקטום.
סוגר ושטי עליון ותחתון
הוושט בנוי כצינור שתפקידו להעביר מזון מחלל הפה לקיבה. בחלקו העליון והתחתון קיימים מנגנונים שריריים הנוטלים חלק בפעולתו התקינה של הוושט – קרי – כיווץ על מנת למנוע מעבר תוכן במנוחה והרפיה בזמן שמועבר תוכן מזון. במחלות שונות עלולה להיות פגיעה בתפקוד הסוגרים עם קושי בהעברת תוכן ותחושת חוסר תנועה, או לחילופין הרפיה מוגזמת ומעבר לא מבוקר של מזון חומצה מהקיבה לוושט (החזר - רפלוקס)
סעיפים (DIVERTICULI)
בניגוד לפוליפים שהינם בליטות של הדופן לתוך חלל המעי, סעיף הוא בליטה של חלל המעי לתוך הדופן (לתוך כיס בדופן עצמו). שכיחותם של סעיפים עולה ככל שמתבגרים. אצל חלק מהאנשים הם עלולים להיות מלווים בדימומים ובחלק מהאנשים עלולים לגרום לדלקת חריפה (diverticulitis)
סטרואידים
בשימוש היום-יומי, הכוונה היא לקבוצה של תרופות נוגדות דלקת. הטיפול יכול להינתן במתן פומי (דרך הפה), תוך ורידי או בחוקנים. טיפול בסטרואידים נחשב לטיפול יעיל כנגד מצבים דלקתיים, אולם יחד עם זאת, השימוש בו מוגבל עקב תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בו כגון יתר לחץ דם, היווצרות תנגודת לאינסולין ולסכרת, פגיעה בצפיפות העצם, חשיפה לזיהומים שונים ועוד.
סטומה
מצב בו מייצרים (במהלך ניתוח) פתיחה של מעי אל דופן הבטן. מצב זה יכול להיעשות כפתרון של קבע או לעיתים כמצב  זמני עד להשלמת השקה במועד מאוחר יותר.
עצירות
תלונה נפוצה על קושי בהעברת צואה. יש לציין כי קיימת שונות גדולה בין תפיסת המצב התקין בין אנשים שונים ולעיתים מה שנתפס על ידי אחד כעצירות הינו המצב התקין עבור אחר. יחד עם זאת – הופעה של עצירות הינה לעיתים סימן המבשר על מחלה הדורש בירור מלא.
פילורוס
שוער (pylorus) הינו הסוגר השרירי במוצא הקיבה המחבר בינה ובין התריסריון שהוא חלקו הראשון של המעי הדק.
פוליפ
בליטה של הדופן לתוך חלל המעי. פוליפ יכול להופיע באיברים שונים של מערכת העיכול. במעי הגס, מקובל להניח כי חלק ניכר ממקרי הסרטן של המעי הגס התפתחו ברקמה שנמצאת בפוליפים ועל כן מקובל כיום להסירם במהלך קולונוסקופיה. הימצאותם של פוליפים במעי וסוגם ההיסטולוגי (כפי שמסווגים לאחר בחינתם תחת מיקרוסקופ) משפיעים על תכנית להמשך מעקב קולונוסקופי של כל מטופל.
פיסטולה
חיבור בין שני מדורים אשר עבר ציפוי של תאי אפיתל. פיסטולות במערכת העיכול יכולות להופיע באופן מולד (למשל פיסוטלה בין קנה וושט בתינוקות), לאחר התערבויות כירורגיות או כסיבוך של תהליכים דלקתיים המערבים את כל דופן המעי כמופיע במחלת קרוהן.
צקום
החלק הראשון והרחב יותר של המעי הגס, נמצא בצד ימין התחתון של הבטן
צהבת
(jaundice) צהבת לכשעצמה אינה מחלה ספציפית אלא ממצא בהסתכלות על מטופל אשר גוון עורו או ריריות או לחמיות עינו  צהובים מהרגיל. צהבת מופיעה כאשר יש עליה בדם בחומר הנקרא בילירובין, הנמצא בתוך כדוריות דם, נספג בכבד ומופרש בכבד. צהבת יכולה להיווצר במצבים של פירוק מוגבר של כדוריות דם, מחלה בכבד עצמו או פגיעה בניקוזו התקין של הכבד דרך צינורות המרה.
צהבת נגיפית
צהבת נגיפית הינה משפחה של מחלות כבדיות הנובעות מזיהום מנגיפים הפוגעים בעיקר בכבד. מחלות אלו מסווגות לפי סוג הנגיף – למשל הפטיטיס A _HEPATITIS A VIRUS – HAV HBV, HCV, HDEV, HEV). זיהום ב-HAV הינו שכיח מאד בארץ ובדרך כלל חולף ללא סיבוכים. זיהום ב-HBV או HCV עלול להוביל לזיהום כרוני של הכבד ולהתפתחות מחלת כבד כרונית על סיבוכיה.
צרבת
תחושה סובייקטיבית של אי נוחות או בערה ברום הבטן. התלונה יכולה לנבוע ממחלות של דרכי העיכול או מאיברים אחרים (לעיתים מחלה לבבית יכולה להסתמן כצרבת).
קיבה
איבר במערכת העיכול הממוקם בין הוושט לתריסריון שהוא חלקו הראשון של המעי הדק. קיבה משלימה את פירוקו של המזון על ידי הפרשת חומצה ואנזימי פירוק שונים.
רקטום
חלקו הסופי של המעי הגס המקשר בין הסימואיד לפי הטבעת.
רירית
כשם שעור הינו הרקמה המצפה את הגוף כלפי העולם החיצון, הרירית הינה השכבה המצפה את חלקי הגוף  אל מול חללים פנימיים. לרירית מערכת העיכול תפקידים מגוונים כגון הפרשה, ספיגה והתמודדות עם מחוללי מחלות שונים.
שלשולים
שלשול יכול להיות מוגדר כמצב בו יש עליה בתדירות וכמות היציאות או מצב בו היציאות הינן נוזליות מאד, ולעיתים מלווות בדם או ריר. פעמים רבות הסיבה לשלשול הינה זיהומית, אולם ישנם גם סיבות אפשריות נוספות ביניהן מחלות דלקתיות של מערכת העיכול.
תריסריון
חלקו הראשון של המעי הדק, הנמצא בין הקיבה ובין הג'ג'ונום (חלקו השני). על התריסריון מתנקזות גם דרכי המרה והפרשות הלבלב.
תרבית
בדיקה בה נלקחת דגימה (למשל מדם, צואה או שתן) המונחת בתנאים המתאימים להתפתחות מושבות של מזהמים (במידה והיו בדגימה המקורית). בדיקה זו משמשת לצורך אבחון מחוללי מחלות זיהומיים.