פסיכולוגית נושאים ותקצירים

 • חגי תשרי בעיצומם, ורצינו לעצור לרגע ולחשוב יחד על המשמעויות ועל ההשלכות של "תקופת החגים" על המטופלים שלנו, על חולי קרוהן וקוליטיס.

  להמשך קריאה
 • מחקרים רבים מעידים על קיום קשר הדוק בין בריאות הגוף לבריאות הנפש. הקשר מאופיין בהשפעה דו-כיוונית, כך שהמצב הנפשי מושפע מהמצב הגופני, ולהפך. המודל הביו-פסיכו-סוציאלי מציע כי סימפטומים והתנהגויות מושפעים מאינטראקציה בין מערכות שונות, ולא מסיבה או מגורם לינארי. המודל מתאים למחלות מעי דלקתיות, אשר מציגות מעורבות של גורמים פסיכולוגיים, אימונולוגיים, אנדוקריניים, זיהומיים והתנהגותיים. לפיכך, גורם דחק פסיכו-סוציאלי יכול לגרום לסימפטומים כאירוע פסיכולוגי, או בצורה עקיפה על-ידי שינוי בתפקוד הפיזיולוגי של מערכת העיכול דרך הציר הנוירו-הורמונאלי, או אף דרך השפעה על המערכת החיסונית דרך הציר היפותלמוס-היפופיזה-אדרנל. מצוקה פסיכולוגית שחווה האדם יכולה לעיתים להתבטא בהופעת סימפטומים פיזיולוגיים כגון כאב, חולשה או מחלה. כמו כן, כאשר אדם חולה או סובל מכאבים כרוניים, התפתחות ושינוי במצב מחלתו וברמת הכאבים מהם סובל מושפעים ממצבו הנפשי, וגם משפיעים עליו.

  למאמר המלא
 • מחלות כרוניות בכלל, ומחלות מעי דלקתיות בפרט, מצריכות הסתגלות לשינויים פיזיולוגיים, רגשיים, התנהגותיים, חברתיים ותזונתיים. להלן סקירה של סוגיות פסיכולוגיות אשר משפיעות על ההתמודדות עם המחלה ועל תפיסתה, כמו גם הסבר על הקשר בין גוף לנפש וכיצד הוא משפיע ומושפע ממחלת מעי דלקתי

  למאמר המלא
 • בפרק זה, אנו נציין מטרייה רחבה של תופעות ומצבים נפשיים שיכולים להתעורר סביב ניתוח. בפרק "הכנה נפשית לקראת ניתוח", נדבר על דרכי התמודדות עם תופעות אלו.

  למאמר המלא
 • הכנה לניתוח יכולה לערב עבודה גופנית, נפשית ורוחנית, ויכולה להוביל לתוצאות חיוביות בכל אחת מהרמות הללו. בפרק "סוגיות נפשיות סביב ניתוח", הצגנו מספר סוגיות אשר עשויות להתעורר סביב ניתוח. בפרק הנוכחי נשתדל להתייחס לכולן ולתת להן מענה.

  למאמר המלא
 • בימים אלו, המרכז למחלות מעי דלקתיות משיק מחקר חדש שמטרתו לאפיין ולהעריך את רמת התפקוד המיני ואת סוגי הקוגניציות המיניות של אוכלוסיית חולי מחלות מעי דלקתיות, בהשוואה לאוכלוסיית בריאים. כמו כן, המחקר נועד לבדוק מתאמים והקשרים בין חומרת המחלה ומאפיינים פסיכולוגים לבין התפקוד המיני של חולי מחלות מעי דלקתיות.

  למאמר המלא
 • האופי וההתפתחות של מחלות מעי דלקתיות שונה מאדם לאדם, בהתאם לשלב בו הוא נמצא במחלה (אבחנה, התלקחות, רמיסיה) ולכוחות ההתמודדות האישיים שלו. כפי שראינו, למחלות מעי דלקתיות השלכות רבות על איכות החיים, התפקוד, ההתנהגות, התפיסות, הרגשות והיחסים הבין-אישיים.

  למאמר המלא
 • יחידת ה-IBD פרסמה לאחרונה מאמר בכתב-העת האירופאי Psychology and Health, המציג את ממצאי המחקר אשר בדק את יעילותן של טכניקות הרפיה ודמיון מודרך בקרב חולי מחלות מעי דלקתיות (Inflammatory Bowel Diseases – IBDׂׂ).

  למאמר המלא
 • סוגיות נפשיות העולות סביב ניתוח של ילד

  להמשך קריאה
 • גיל ההתבגרות הינו גיל סוער מבחינות רבות, והוספת ניתוח למערבולת הרגשית בה נמצא כבר המתבגר עשוי לגרום לשילוב כימי "מסוכן". לכן, חשבנו לנכון להוסיף סעיף אשר מדגיש אופנים ייחודיים לאוכלוסיה זו, על מנת להמחיש למתבגר כי הוא איננו לבד, ומה שחווה הינו נורמאלי וטבעי, ובעיקר הפיך וזמני לתקופת הניתוח.

  להמשך קריאה